Oroszországnak nem tetszenek az amerikai atomfegyverek Európában
Oroszország szombaton közölte, hogy a modernizált amerikai B61-es atomfegyverek felgyorsított telepítése a NATO európai bázisain csökkenti a “nukleáris küszöbállapotot”, és hogy Oroszország figyelembe veszi ezt a lépést, amikor katonai tervezésbe kezd.
Oroszország ukrajnai inváziója a legsúlyosabb konfrontációt váltotta ki Moszkva és a Nyugat között az 1962-es kubai rakétaválság óta. A két hidegháborús szuperhatalom, az USA és a Szovjetunió akkor került legközelebb a nukleáris háborúhoz. Oroszországnak mintegy 2000 működő taktikai nukleáris fegyvere van, míg az Egyesült Államoknak körülbelül 200, amelyek fele olaszországi, németországi, törökországi, belgiumi és hollandiai bázisokon található – írja a Reuters.
A Politico október 26-án arról számolt be, hogy az Egyesült Államok ebben a hónapban egy zárt NATO-ülésen közölte, hogy felgyorsítja a B61 modernizált változatának, a B61-12-nek a telepítését. Így az új fegyverek a tervezettnél több hónappal korábban, decemberben érkeznek az európai bázisokra.
Fokozódna a veszélyhelyzet?
“Nem hagyhatjuk figyelmen kívül a nukleáris fegyverek modernizálásának terveit, azokét a szabadon lezuhanó bombákét, amelyek Európában vannak” – nyilatkozta Alekszandr Grusko orosz külügyminiszter-helyettes az állami RIA hírügynökségnek.
Az Amerikai Tudósok Szövetségének 2014-ben közzétett kutatása szerint a 3,6 méter magas B61-12 gravitációs bomba kisebb hatóerejű nukleáris robbanófejet hordoz, mint számos korábbi változat, de pontosabb és képes a föld alá is hatolni.
“Az Egyesült Államok modernizálja őket, növeli a pontosságukat és csökkenti a nukleáris töltet erejét, vagyis “harctéri fegyverré” változtatja ezeket a fegyvereket, csökkentve ezzel a nukleáris küszöböt” – mondta Grusko. A Pentagon nem válaszolt az amerikai munkaidőn kívüli kommentárkérésre. A Politico egy szóvivőt idézett, aki azt mondta, hogy a nukleáris részleteket nem fogják megvitatni, de a B61-es fegyverek modernizálása már évek óta folyamatban van.
Az ukrajnai válság közepette Vlagyimir Putyin többször is kijelentette, hogy Oroszország minden rendelkezésre álló eszközzel, beleértve a nukleáris fegyvereket is, meg fogja védeni területét, ha megtámadják. A megjegyzések különös aggodalmat keltettek a Nyugatban, miután Moszkva a múlt hónapban kijelentette, hogy négy ukrajnai régiót annektált, amelyek egy részét az erői ellenőrzik. Putyin szerint a Nyugat nukleáris zsarolásba kezdett Oroszországgal szemben.
Az amerikai B61-es atombombát először Nevadában tesztelték nem sokkal a kubai rakétaválság után. Barack Obama, az Egyesült Államok 2009 és 2017 közötti elnöke alatt jóváhagyták a bomba új változatának, a B61-12-esnek a kifejlesztését.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/28/harcteri-osszefoglalo-uj-tomegsir-ukran-gyerekek-deportalasa-atomeromu-elleni-tamadas/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni